RSS

'2020' 'November' blog yazısı

Keçiboynuzu özü nedir ve nasıl kullanılır?
Keçiboynuzu 8-10 metre yüksekliğinde, daima yeşil kalan bir ağaç olan keçiboynuzu bitkisi siyah boynuz şeklinde meyvelere sahiptir. Oldukça besleyici ve farklı tadıyla özel bir besin olan keçiboynuzu, harnup olarak da bilinir. A, B ve E vitaminleri ile bol miktarda potasyum, fosfor ve sütte bulunan kalsiyumun 3 katı kalsiyum içerir.
Narın faydaları
Nar, vücudu ve kalbi güçlendirir. İshali keser. Solunum yollarını açar. Fakat ihtiva ettiği çeşitli kimyevi maddeler hasebiyle mide ve bağırsak hastalığı olan kişilerin, henüz yaşı küçük olan çocukların ve gebe anne adaylarının fazla tüketmemeleri önerilir. Nar meyvesi kabuğu, ishal problemine karşı çay halinde içilirse oldukça faydalıdır. Nar, çarpıntıyı giderir. Mideyi ekşimelerine içi gelir.
Keçiboynuzunun tarihçesi
Yunanca’da keration, İngilizcede carob, Arapça’da ise kharub (خروب) veya kharnub olarak anılır. Keçiboynuzu tohumu yüzyıllar boyunca elmas ölçmek için kullanılmış, elmaslar keçiboynuzu tohumu ile tartılarak satılmıştır. Bu yüzden, kırat ya da karat denilen ölçüye adını vermiştir. Keçiboynuzu İngilizcede “carob” olarak geçse de genelde “St.Johns Bread” olarak bilinir. Almanca’sı da “johannisbrot” dur. Her iki lisanda da “Yahya Peygamberin Ekmeği” anlamına gelir. Yahya peygamberin çölde ekmek yerine tükettiği bir meyvedir. Yaklaşık 5000 yıldan beri bilinmektedir.
Keçiboynuzu nedir?
Uzun ömürlü ve boyu 10 m. kadar olan maki türü bir ağaçtır. Sert ve koyu yeşil yapraklıdır. Yaprakları, karşılıklı dizilmiş bileşik yapraklar olup boyları 10–20 cm. uzunluğunda olup damla uçludur. Çiçekleri; 6–12 cm. uzunluğunda olup açık yeşilimsi kırmızı, küçük ve çok sayıdadır. Çiçekler eylül-ekim aylarında açar ve kötü kokuludur. Ağacın meyveleri (legümen) ise 15–20 cm. kadar olabilen ve ilk zamanlar yeşil ama olgunlaştığında kahverengileşmektedir.
Keçiboynuzu'nun faydaları nelerdir?
Keçiboynuzunda kolestrol bulunmaması ayrı bir avantajdır. Kafein ve theobromine içermediği içinde tansiyon problemi olanların rahatlıkla kullanabilecekleri bir bitkidir. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu nedenle osteoporoz rahatsızlığı olanlara kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyicidir.